Ceiling and wall luminaires 8762 / 6637 / 8759 / 6639
Ceiling and wall luminaires with direct and indirect light. High-quality, hand-blown luminaires glass with a distinctive and characteristic shape. Luminaire housing made of metal, two finish options.
With 2 cable entries for through-wiring.
Luminaires for fluorescent lamps with electronic ballasts.
The exact dimensions (marked in accordance with the drawing in the gallery):
A - 420 mm
B - 85 mm
C - 300 mm
These luminaires are available in al RAL coloured as customer-made products.
| Application | indoor |
| Colour | white aluminium, white, any color RAL on order |
| Finish | polished, satin matt |
| Type of Lighting | ceiling luminaires, wall luminaires |
| Shape | round |
| Diameter | 420.00 mm |
| Height / Depth | 85.00 mm |
| Design | modern, contemporary |
| Fabric | metal, plastic |
| Light Source | compact fluorescent lamp, bulb |
| Protection rating | IP 44 |
| Supply Voltage | 220 V - 240 V / 50-60 Hz AC |
| Brand | Limburg |
Availability: The goods on individual order
Delivery time: 2-6 weeks
Total price :
On individual request
Request project price
English
Polish
Russian




